Metro katalog - sayfa 7 - ARTIK GEÇERLİ DEĞİL *

1 ... 7 ... 25
Metro aktüel ürünler, broşür  - Satıştaki ürünler - sarımsak, tereyağı, patates, pavurya, limon, blender, eğe, fırın, metro. Sayfa 7.
1 ... 7 ... 25

En son fiyatları görmek için - ile - arasında geçerli olan bu Metro kataloğunu kaydırın. Güncel kampanyanın 24 sayfasında Hipermarket ve süpermarketler kategorisindeki en iyi ürünleri bulacaksınız. Metro için yaptığınız bir sonraki alışveriş yolculuğunda tasarruf etmek istiyorsanız 1. sayfadan 24. sayfaya kadar kataloğun tamamını gözden geçirmeyi unutmayın. Bir sonraki Metro alışveriş yolculuğunuzda alışverişinizi akıllıca yapıp tasarruf etmek istiyorsanız hayret verici fiyatlar ve harika indirimlerle dolu son kampanyayı kaçırmayın. Türkçe Broşürler sitesine her gün gelin ve gözde perakendecilerinizin sunduğu harika promosyonları kaçırmayın.

* Tüm mağazalarda geçerli Metro
Daha fazla göster

Bu katalogtaki ürünler

 
 
A H TA P O T BALIĞIN EN GÜVENILIR ADRESI “METRO TÜRKIYE” Avcılık Zamanı : 15 Nisan-31 Ekim tarihlerinde avcılığı yasak HÜRRIYET GAZETESI’NIN 7 EYLÜL 2019 TA R I H L I H A B E R I LÜFERİ HİÇ BÖYLE DENEDİNİZ Mİ? KALAMAR Avcılık Zamanı : 12 ay boyunca serbest IZGARA LÜFER VE 7 T Ü R K K A H V E L I A N N A PATAT E S Malzemeler: (4 kişilik) YENGEÇ Yapılışı: 4 Lüfer Aro Zeytinyağı 80 Metro Chef Sarımsak 1 Metro Chef Limon Çiçeği 20 Tuz 2 800 Anna Patates Metro Chef Patates 20 Rioba Türk Kahvesi 300 Metro Chef Tereyağı 4 adet ml diş g g g g g g Balıkların içleri temizlenip, kağıt havlu yardımı ile iyice kurutulur. Zeytinyağı, sarımsak, limon çiçeği ve tuz blender yardımıyla marinasyon sosu hazırlanır ve balıklar bu sos ile en az 30 dk. marine edilir. Tereyağı ocakta ısıtılır ve sütünden arındırılır. Patateslerin kabukları soyulup 2 mm kalınlıkta halkalar olacak şekilde kesilir. Bir fırın tepsisinin içine yağlı kağıt konur ve arındırılan tereyağı ile yağlanan patatesler bir kat dizilir, daha sonra tekrar patatesler yağlanır. Ardından patateslerin arasına her iki katta bir Türk Kahvesi serpilir ve bu işlem patatesler bitene kadar sürdürülür. Patateslerin dizme işlemi bitince üzerine önce yağlı kağıt, sonra alüminyum folyo kapatılarak 170°C fırında 45 dk. pişirilir. Marine olan balıklar kömür ızgarasında pişirilir ve Anna Patates dilimlenerek balıklarla servis edilir. Avcılık Zamanı : Mavi Yengeç: 1 Mayıs-30 Eylül tarihlerinde avcılığı yasak Pavurya: 12 ay boyunca serbest Afiyet olsun. DİL Avcılık Zamanı : 1 Ocak - 15 Şubat tarihlerinde avcılığı yasak Bu sayfadaki ürünlerin tamamı yerli üretimdir. KALKAN Avcılık Zamanı : 15 Nisan - 15 Haziran tarihlerinde avcılığı yasak KARİDES Avcılık Zamanı : 12 ay boyunca serbest* * KARİDES: Akdeniz’de 15 Nisan - 15 Eylül, Ege Denizi’nde 15 Nisan - 31 Ağustos tarihlerinde uzatma ağları hariç her türlü istihsal vasıtası ile karides avcılığı yasaktır. Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında 15 Nisan - 31 Ağustos ve 1 - 31 Ocak tarihlerinde her türlü istihsal vasıta ile karides avcılığı yasaktır. Ancak 15 Mayıs - 1 Ağustos tarihlerinde uzatma ağları ile oluklu karides (P. kerathurus) avcılığı serbesttir.

Metro katalogları

Metro katalog

Metro - aktüel ürünler, broşür .
Tüm mağazalarda geçerli Metro

Metro katalog

Metro - aktüel ürünler, broşür .
Tüm mağazalarda geçerli Metro
En popüler kataloglar