Paskalya kataloglar ve kampanya

Güncel haftalık indirim katalogları

Paskalya - Satıcılar

Paskalya

Paskalya ne demek? Dilimize Yunanca Paşaliya sözcüğünden geçen Paskalya, Hz. İsa’nın dirildiği günü anmak üzere hemen hemen her yıl Nisan ayında kutlanan bir gündür. Bu günün esasen dayandığı Cermenik Pagan Tanrıça Ēostre, Nisan (Eostur) ayına adını da vermiştir. Hıristiyanlaşan Cermenik topluluklar, Latince ve Rumca Pashalia olan Nisan ayına, Hz. İsa ile böyle bir anlam yükleyerek Paskalya Bayramı geleneklerini sürdürmüşlerdir.

Paskalya ne zaman diye soracak olursak net bir tarih yoktur; zira Doğu (Ortodoks)  ve Batı Kiliseleri (Katolik, Protestan ve Anglikan) konuyu farklı şekillerde ele almaktadır. Paskalya gününde, aileler birlikte zaman geçirir, yemek ve paskalya çöreği yer, ardındansa hediyeleşir. Paskalya çöreği tarifi merağınızı uyandırdıysa, genellikle örme ekmek veya kek gibi yapılan, internet üzerinde paskalya tarifi aramasıyla kolayca bulabileceğiniz, tatlı ve hafif bir hamur işidir.

Yine Paskalya ile ilgili olan, hatta belki de aklımıza ilk gelen öğe olan Paskalya Yumurtası, yüzyıllarca bazı çiçekler ile haşlanarak renk ve desenler kazanan yumurtalar olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise bazı taşların (mermer, kireçtaşı vb), ahşabın ve hatta devekuşu yumurtasının boyanmasıyla edilir. 16. Yüzyılda Protestanlık akımı ile ortaya çıkan Paskalya Yumurtası’nın “iyi” çocuklara Paskalya Tavşanı tarafından getirildiğine inanılır.

Paskalya tatili, çoğu ülkede 1 ila 2 hafta arasında uygulansa da Türkiye’de azınlıkların sınırlı sayıdaki işyerleri dışında uygulanmamaktadır.

Paskalya fırsatları

Paskalya demek malesef kültürel ve dinî anlamda nüfusumuzun çoğu için bir şey ifade etmese de bazı markalar “bahar indirimi” veya benzer isimler altında kampanyalar düzenlemektedir. Bazı turizm şirketleri bu dönemde cazip fiyatlarla başta Avrupa ve Amerika olmak üzere turlar düzenlerken yurt dışı merkezli BIM, A101 ve Şok gibi firmalarda da indirim ve kampanya fırsatlarına rastlamak mümkündür. Bu günü kutlayan bir tanıdığınız varsa, kendisine Hatiora bitkisi hediye edebilirsiniz, zira bu bitki dilimizde Paskalya Kaktüsü olarak bilinir!

Paskalya alışverişi

Paskalya alışverişi, yurdumuzda pek sık rastladığımız bir etkinlik olmasa da erken ilkbahar dönemi indirimlerle dolu geçmektedir. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak ve ihtiyaçlarınızı markaların daha uygun teklifleriyle gidermek istiyorsanız Turkce-brosurler.com her markanın istediğiniz her döneme ait broşür, insert ve türevi tanıtımları bir tık yakınınıza taşımaktadır.

Son çıkan kataloglar